Rady dot. montażu Zimowe czy letnie opony Indeks prędkości Indeks obciążenia (wagi) Tabele techniczne
Rady dot. montażu
W wypadku zakładania innego rodzaju opon na samochód należy zwrócić uwagę:
Zewnętrzna średnica opon powinna być taka sama (ewentualnie trochę mniejsza) niż średnica oryginalna.
Prędkościomierz nie może wykazać mniejszej wartości, niż rzeczywista wartość samochodu. W zakresie prędkości od 40 km/h do 120 km/h może wykazać wartość o 10% lub 4 km/h więcej od rzeczywistej prędkości.
Należy zakładać takie opony, których obciążalność jest zgodna z oryginalnym lub większa.
Należy zakładać takie opony, których indeks prędkości jest równy oryginalnemu indeksowi, lub wyższy.
Średnica i szerokość przekroju koła musi odpowiadać wymiarom opon.
W wypadku odmiennego zestawu kół należy uwzględnić przepisy producenta pojazdu i kół.
Jeżeli samochód jest wyposażony w ABS, ASR lub na przednich i tylnych osiach odmienne wymiary kół i opon mają zastosowanie, wtenczas należy zwrócić uwagę na różnicę obwodu powierzchni bieżnikowej (uzależnione od producenta opon i pojazdu).
W wypadku zastosowania odmiennego wymiaru kół i opon jest to uznane, jako zmiana pojazdu i potrzebne jest zezwolenie urzędowe.
Aquaplaning
Zjawisko, przy którym powierzchnia bieżnikowa nie potrafi kanalizować lub odprowadzić wody znajdującej się na jezdni. Pod wpływem tego zjawiska powstaje warstwa wodna pomiędzy jezdnią a oponą, na której samochód ślizga się i staje się niekierowany (zjawisko narty wodnej). Przyczyną tego zjawiska może być obok dużej prędkości, lub wody, również zużyta powierzchnia bieżnikowa! Należy we właściwym czasie zmienić opony!
BAR
Jednostka miary ciśnienia (ciśnienia powietrza), 1 bar = 1 atm = 100 kPa = 1*10-5 N/m˛
Numer DOT
Pochodzi z amerykańskiego skrótu “Department Of Transportation„ podana data produkcji wymagana przez właściwy organ. Np. “318„ = 1998 rok 31. tydzień. Od roku 2000 numery są czterocyfrowe. Np. “1501„ to rok 2001, 15. tydzień.
Kierunek biegu
W oponach wysokiej klasy jakościowej strzałką zaznaczony kierunek jazdy. Opona może być zamontowana wyłącznie w zaznaczonym kierunku jazdy. Zaleta: mniej hałasu od innych typów opon, lepsza wartość lepkości i większe bezpieczeństwo wobec aquaplaningu.
Karkas
Samonośny element konstrukcji opony. W wypadku uszkodzenia tego elementu naprawa opony może być tylko w specjalnym przypadku, nie nadaje się do bieżnikowania.
Lamele
Delikatnie cięte bloki ogumienia na powierzchni bieżnika, wywierają wpływ, jako krążki przylepne. Znajdują się głównie na oponach zimowych, przy hamowaniu lub przyspieszeniu zwiększają lepkość.
Uszkodzenia
Przejeżdziając dużą prędkością barierę zniekształcona forma opony powoduje uszkodzenie karkasu. Konsekwencja takiego uderzenia niezawsze jest spostrzegana, brak widocznego śladu uszkodzenia. Uderzenie powoduje lokalne uszkodzenie, jedynie kilka nici kordasa jest uszkodzonych bez zewnętrznego śladu.
Obracając oponę ciągle ruchy w strukturze gumy pogarszają stan opony. Boczne deformacje ściany opony wywołują wypukliny, które mogą spowodować silne utraty ciśnienia powietrza.
W razie uderzenia deformacja opony może tak wystąpić, że karkas wciśnie się między felgę a barierę. W takim wypadku w karkasie bocznej ściany opony powstaje uszkodzenie bez natychmiastowej utraty powietrza. Takie uszkodzenie z czasem powoduje deformację lub pęcherz, które mogą spowodować utratę powietrza - później.
Zawory opon gumowych
Istnieją różne rodzaje zaworów służących do tego samego celu: uszczelnienie i zabezpieczenie kontroli, regulacji ciśnienia powietrza w oponie.
Zawory uszczelniają w samym otworze koła, do zaworów metalowych zakłada się gumowy pierścień uszczelniający.
Uszkodzenie zaworu może powodować zmniejszenie ciśnienia.
Krawędź otworu zaworu musi być czyste, bez zanieczyszczeń, rdzy i uszkodzeń mechanicznych - ze względu na szczelność.
Zawory gumowe starzeją się, wskutek tego zjawiska mogą występować pęknięcia, co stanowi poważne zagrożenie.
Przy dużej prędkości wielka siła odśrodkowa działa na zawór.
Masa zaworu gumowego wynosi 20 gramów, przy prędkości 200 km/h działa na niego siła odśrodkowa 7,5 kg.
Przy samochodach o wielkiej prędkości do zaworów stosowane są podparcia.
Pod wpływem siły odśrodkowej kont nachylenia nie może przekroczyć więcej, niż 28°, w przeciwnym wypadku konieczne jest podparcie zaworu lub zastosowanie zaworu metalowego (tzw. Clamp-in-Ventile)
W wypadku wymiany opony na ogół wymienione są również zawory. Oznacza to przyjazną cenę za bezpieczeństwo.
Zanieczyszczenie, kurz, wilgoć może spowodować uszkodzenie w delikatnej wewnętrznej strukturze wentyla, "czapka" wentylowa ma zasadniczą rolę techniczną, zawsze należy ją starannie przymocować na swoje miejsce.
Próba rozciągania
Przy prędkości 200 km/h działa ogromna siła odśrodkowa. Starzejące się wentyle gumowe nie wytrzymują takiego obciążenia, co jest często niezauważalne, a skutkiem może być niezauważalna ucieczka powietrza - ze swoimi konsekwencjami.
Opona zimowa czy letnia?
Zakres idealnej temperatury dla letnich opon: +7° - +50°
Zakres idealnej temperatury dla zimowych opon: -25° - +7°
Z przyczyn bezpieczeństwa zaleca się zamontowanie letnich opon latem, jak najwcześniej, a zimowych opon zimą również jak najwcześniej.
Zimowe opony latem zachowują się równie niekorzystnie!
Zaleca się posługiwanie się czteroma oponami zimowymi!
TL - TubeLess - Bez dętki
Jeżeli napis widnieje na feldze, nie ma potrzeby stosowania dętki do opony.
TL - TubeLess - Z dętką
Jeżeli napis widnieje na feldze, konieczne jest stosowanie dętki do opony.
SI - Speed Index - Indeks prędkości
Indeks prędkości widnieje na bocznej ścianie opony, litera (T), lub jedna litera i jedna cyfra (A2). Z niniejszej tabeli można wyczytać wartość maksymalnej prędkości, do której jest przystosowana opona.
LI - Load Index - Indeks wagi
Indeks obciążenia widać na bocznej ścianie opony. Jest to cyfra, do której przystosowana wartość obciążenia jest reasumowana w tabeli.
|