Montážní rady Lexikon pneu Zimní nebo letní pneu Index rychlosti Index zátěže (nosnosti) Technické tabulky
Konstrukce pneumatiky
1 – korunní kordová vrstva; 2 – běhoun; 3 – radiální kordová vrstva; 4 – bočnice; 5 – vnitřní gumová vrstva; 6 – patka; 7 – patní lano
Montážní rady
A gépkocsi más fajta gumiabroncsokkal való felszerelésekor a következő dolgokra kell odafigyelni:
A gumiabroncs külső átmérője lehetőleg az eredetivel azonos (vagy annál valamivel kisebb) legyen.
A sebességmérő óra nem mutathat kevesebbet, mint a gépkocsival ténylegesen elért sebesség. 40 km/h és 120 km/h között 10%-al vagy 4 km/h-val mutathat többet a ténylegesen elért sebességnél.
Olyan gumiabroncsokat kell felszerelni, amelyeknek a terhelhetősége az eredeti gumiabroncskészletével megegyezik, vagy afölötti.
Olyan gumiabroncsokat kell felszerelni, amelyek sebességindexe az eredeti gumiabroncskészletével megegyezik, vagy afölötti.
A kerékpánt átmérőjének és szélességének meg kell felelnie a gumiabroncs méretének.
Ha az eredeti kerékkészlettől eltérő kereket alkalmaznak, ügyelni kell a jármű és a kerék gyártójának előírásaira.
Ha ABS, ASR berendezéssel szerelt vagy négykerekű gépkocsikon az első és hátsó kerekeken eltérő méretű gumiabroncsok vannak, figyelni kell a kerekek futófelületi kerületkülönbségére (gumiabroncs- és gépjárműgyártótól függ).
Ha az előírttól eltérő méretű kerékpántot és/vagy gumiabroncsot szerelünk a járműre, az járműátalakításnak számít, és hatósági engedély kell hozzá.
Gumi-lexikon
Mit jelent az, hogy 205/55R16 95W ?
Hodnota |
Vysvětlení |
205 |
Šířka pneumatiky v mm |
55 |
Boční profil pneumatiky |
R |
Radiální konstrukce pneumatiky |
16 |
Průměr ráfku v palcích |
95 |
(Load Index) Index nosnosti, zde 95=690 kg |
W |
(Speed Index) Index rychlosti, W=270 km/h |
Další označení:
M+S |
Zimní pneumatiky |
RF |
Speciálně zesílené pneumatiky (reinforced) |
C |
U RF pneumatika s vyšší nosností, která se většinou používá u přívěsů anebo malých nákladních vozidel |
N1 N0 |
Speciální specifikace Porsche |
Konstrukce pneumatiky
Diagonální pneumatika |
Radiální pneumatika |
|
|
Nafukovací systém pneumatiky, kde diagonální pneumatika se skládá z několika kordových vrstev složených z proužku textilu. Počet vrstev tzv. kordové tkaniny záleží na rozměru a nosnosti pneumatiky. Diagonální struktura pneumatiky znamená, že vrstvy kordové tkaniny ubíhají šikmo od patky k patce. Kordové vrstvy jsou vrstveny stejným způsobem na bocích i na koruně pneumatiky. |
Nafukovací systém pneumatiky, kde radiální struktura pneumatiky znamená, že kordová tkanina, která tvoří kostru pneumatiky, ubíhá od patky k patce kolmo na směr otáčení kola. Na koruně pneumatiky je umístěna tzv. korunní vrstva ocelových kordů, ty jsou položeny na sebe v různých úhlech. |
Aquaplaning
K jevu zvanému aquaplaning (akvaplanink) dochází při vysokých rychlostech na mokré vozovce. Pneumatika nestačí odvádět pomocí drážek v dezénu vodu ležící na vozovce a před pneumatikou se proto tvoří tzv. vodní klín. Pokud zvýšíme rychlost vozidla nebo vzroste výška vodního sloupce, voda se dostane mezi pneumatiku a vozovku, tím vzniká aquaplaning. Kontaktní plocha mezi pneumatikou a vozovkou se zmenší natolik, že kola nejsou schopna přenést dostatečné podélné (brzdné) ani boční (vodicí) síly, hrozí nebezpečí smyku.
BAR
Jednotka tlaku (tlaku vzduchu), 1 bar=1 atm= 1*10-5 N/m
Číslo DOT
Zkratka DOT na Vašich pneumatikách znamená, že pneumatika vyhovuje všem platným bezpečnostním normám, které stanovuje americké Ministerstvo dopravy (DOT). Za písmeny DOT jsou tri čtyřmístné sestavy písmen a číslic, sloužící k identifikaci výrobce a série pneumatiky. Číselný kód DOT používají i výrobci, kteří do USA nedodávají.
Směr jízdy
Na kvalitních pneumatikách je šipkou označený směr otáčení. Pneumatiku je možné namontovat pouze v tomto směru. Výhoda: je tišší než jiné typy pneumatik, má lepší přilnavost a má vyšší bezpečnost proti aquaplaningu.
Kostra
Prvek stavby pneumatiky. Pokud se poškodí na pneumatice, tak ji lze jen výjimečně opravit a znova používat.
Lamely
Jemně vyřezané gumové bloky na povrchu pneumatiky. Nacházejí se na zimních pneumatikách, na kterých zvyšují přilnavost k vozovce při zrychlení nebo brzdění.
Poškození
Při přejezdu přes překážku vysokou rychlostí se může poškodit kostra pneumatiky. Následky takovéhoto úderu nelze hned pozorovat, není hned vidět jeho stopy. Náraz většinou způsobí lokální porušení několika kordových vrstev bez toho, aby bylo poškození viditelné zvenčí.
Neustálé otáčení pneumatiky během provozu zhoršuje dané poškození. Na gumovém plášti dochází k deformaci, anebo vznikají hrbolky, které způsobují únik vzduchu.
Při nárazu se může pneumatika tak zdeformovat, že se kostra zachytí mezi ráfek a překážku. V tomto případě vznikne na pneumatice poškození bez toho, aby pneumatika ztratila ihned vzduch. Poškození časem způsobí deformaci anebo hrbolky, které zapříčiní podstatný únik vzduchu.
Ventilky pneumatik
Existuje mnoho druhů ventilků na pneumatiky, avšak všechny slouží ke stejnému cíli, těsní a umožňují kontrolu a regulaci huštění pneumatik.
Gumové ventilky těsní na ráfku, kovové ventilky jsou šroubovány a k těsnění používají malý těsnící prstenec.
Poškození ventilku způsobuje snížení tlaku.
Okraj vrtu ventilku je důležitý z hlediska těsnění při montáži ventilku, musí být čistý bez nečistot, rzi a poškození.
I gumové ventilky stárnou, známky stárnutí lze vidět tak, že na těle ventilku vzniká stále více prasklin, což může být nebezpečné.
Při vysoké rychlosti může být ventilek odmrštěn působením velké centrifugální síly.
Gumový ventil má váhu 20 gramů, avšak během rychlosti 200 km/h na něj působí centrifugální síla 7,5 kg.
Proto na ráfcích rychlých motorových vozidel anebo kotoučích jsou používány opěrky ventilků.
Působením centrifugální síly se nemůže změnit úhel ventilku více než 28°, v opačném případě je třeba používat opěrku ventilu (při ozdobných kotoučích) anebo kovové šroubovací ventilky (tzv. Clamp-in-Ventile).
Při výměně pneumatiky se většinou vyměňují i ventilky, což znamená bezpečnost za výhodnou cenu.
Znečištění, prach a vlhkost během jízdy může způsobit poškození v jemné vnitřní konstrukci, proto má čepička ventilku velmi důležitou úlohu a vždy musí být bezpečně přišroubovaná na svém místě.
Zátěž
Při rychlosti 200 km/h působí na ventilky velká centrifugální síla. Stárnoucí gumové ventilky nevydrží tuto zátěž, což má za následek skrytý únik vzduchu, který nelze hned pozorovat, a tímto můžou nastat vážné následky.
Zimní či letní pneu?
Ideální teplotní rozsah pro letní pneumatiky: +7° - +50°
Ideální teplotní rozsah pro zimní pneumatiky: -25° - +7°
Z bezpečnostních důvodů doporučujeme, abyste si v létě co nejdříve namontovali letní pneumatiky, v zimě zas zimní pneumatiky. V létě se zimní pneumatika chová podobně nepříznivě.
Doporučuje se používat čtyři zimní pneumatiky!
TL TubeLess – bezdušová pneumatika
Když vidíte na pneumatice takovéto označení, znamená to, že pneumatika nemá duši.
TT Tube Type – dušová pneumatika
Když vidíte na pneumatice takovéto označení, znamená to, že pneumatika má duši.
SI - Speed Index - Index Rychlosti
Index rychlosti je uveden na straně pneumatiky, je to písmeno (T), anebo písmeno a číslo (A2). V následující tabulce najdete informace o maximální rychlosti, při které může pneumatika nést hmotnost určenou indexem nosnosti za daných specifických podmínek.
LI Load Index – Index Nosnosti
Index nosnosti je uveden na straně pneumatiky. Je to číslo určující maximální nosnost pneumatiky při rychlosti určené symbolem rychlosti za daných specifických podmínek.
|